ÄLSKA LILJEHOLMSKAJEN!
DRÖMFYRA!
Varmt välkomna till lägenheten som har allt man kan önska sig; två rymliga balkonger i härliga lägen, genomgående hög standard, högt i tak, social planlösning, två badrum med duschmöjligheter och mycket mer därtill. Bostaden har en perfekt planlösning med öppet mellan kök och vardagsrum samt två härliga balkonger. Vidare erbjuds ett modernt fullutrustat kök med gott om plats för middagar med större sällskap. Tre rymliga och fina sovrum som är i perfekt storlek, varav två mot innergården och ett separerat från det andra två. Gott om förvaring genom flertalet garderober, två fräscha badrum med badkar/dusch och separat tvättmaskin samt torktumlare. Bostaden ligger belägen på bästa adress i en väldigt populär förening! En annan detalj som gör denna lägenhet unik är det extra takhöjden, som är ovanligt hög för området, samt glaspartierna över innerdörrarna, vilket tyder på att projektet byggdes med högkvalitativa material under en blomstrande period ekonomiskt.
I hjärtat av Liljeholmskajen ligger brf Sofieberg som är en av det äldsta föreningarna på Liljeholmskajen. Bostadsrättsföreningen Sofieberg består av 130 lägenheter, parkeringsgarage samt 6 st lokaler. Föreningens ekonomi är mycket stabil och styrelsen är engagerad. Hyresintäkterna ökar årligen från lokalerna och parallellt amorterar föreningen ned lånen. Belåningen i föreningen är ca 10 000 kr/kvm och snitträntorna på lånen är låga. Föreningen erbjuder sina medlemmar tvättstuga, gemensamhetslokal, förråd, garage, bredband samt TV (ingår i avgiften). Det är tillåtet att grilla med både gasolgrill och elgrill på balkongerna. Föreningen äger marken (ej tomträtt).
Området Liljeholmskajen är ett populärt, lugnt och sjönära område. Här finns all service man behöver såsom mataffärer, caféer/bagerier, restauranger, flertalet gym, kemtvätt samt frisörer. Här finns närhet till Årstaskogens härliga grönområden med promenadstråk och motionsspår längs med vattnet. Fina badbryggor finns efter kajen. Från Liljeholmskajen har man det mesta inom promenad- och cykelavstånd. Ett par minuters promenad till Liljeholmens galleria med dess generösa utbud av all möjlig service man kan tänkas behöva. Det finns flertalet förskolor samt bra grundskola i området. Centralt läge med goda kommunikationer runt hörnet i form av tunnelbanans röda linje vid Liljeholmen, tvärbanan vid Årstadal samt Liljeholmen, flygbuss till Arlanda/Bromma flygplats och flertalet bussar. Även pendeln vid Årstaberg är inom gångavstånd.
Varmt välkommen att kontakta ansvarig mäklare för frågor/privatvisning.