Lahtisgatan 29
Trivsamt hem med fina materialval i mycket bra gavelläge, på en av områdets största tomter!
SNABBFAKTA
- Pris: 5 995 000 SEK
- Antal rum: 6 rum
- Boarea: 138 kvm
- Tomtarea: 474 kvm
- Byggnadsår: 2016
- Område: Lillhamra, Västerås
- Fastighetsbeteckning: Lahtis 54
5 995 000 SEK
Gabriel Stener
Reg. fastighetsmäklare / Franchisetagare- Telefon: 070-7380115
- e-post: gabriel.stener@smh.se
- Kontor: Västerås
Välkommen till Lahtisgatan 29
Välkommen till detta ljusa och trivsamma kedjehus på stor insynsskyddad hörntomt! Detta hem har genomgående smakfull inredning och påkostade materialval. Här möts du av ett hem som genomsyras av trivsel och kvalitet.
Detta trivsamma 2-plans kedjehus är mycket välplanerat, med entréplan som består av ett sovrum, stort helkaklat badrum med bra tvättmöjligheter, påkostat kök med gott om förvaringsmöjligheter och bra arbetsyta samt en öppen planlösning mot matplats och vardagsrum. Övervåningen har ett mysigt allrum, tre rymliga sovrum, gott om förvaringsmöjligheter samt ett mycket påkostat badrum.
Planlösningen är genomtänkt och ger en god rymd, vilket skapar en harmonisk atmosfär i hemmet. Här finns gott om utrymme för umgänge och gemensamma stunder med nära och kära. Från vardagsrummet kommer du även ut till en stor altan med plats för både matgrupp och loungedel.
Läget är perfekt, här sitter du på altanen i ett ogenerat västerläge och kan avnjuta eftermiddags/kvällssolen. med närhet till lekplatser och granne med en stor allmänningen där du kan njuta av grönska och frisk luft. Här kan familjen slappna av eller barnen leka i en fridfull miljö.
Välkommen till Lahtisgatan 29 - ett hem som erbjuder både komfort och en livsstil att drömma om.



Hall
Trivsam hall/entré med bra avhängningsmöjligheter för ytterkläder, här finns ett skjutgarderobsparti samt en klädkammare/förråd med Elfa inredning. Ytskikt består av klinkergolv i entrén och parkettgolv i inre hallen samt tapetserade väggar. Hall på övervåningen består av parkettgolv och tapet samt ingång till en rymlig klädkammare samt en mindre klädkammare.










Vardagsrum
Mysigt vardagsrum med öppen planlösning mot matplats och kök, från vardagsrummet kommer du ut till en altan med markis i fint västerläge!








Allrum
Mysigt allrum med ett fint ljusinsläpp. Ytskikt består av parkettgolv och tapet. Här finns även en luftvärmepump med AC funktion från 2023.







Trädgård
Lättskött trädgård i fint solläge ut mot allmänning. Detta är en av områdets största tomter med gott om plats för både lek och odling.




Övriga bilder

Planlösning
Om bostaden
ALLMÄNT
BYGGNADSFAKTA
Stor elektrisk markis vid altanen
Markiser på fönster (manuella).
Belysning vid carport (Rörelsesensor).
Lekstuga med fönster och parkettgolv.
Rejäl uppfart med blats för 5 bilar.
Marksten på framsidan.
Ekonomi
dokument
DRIFTKOSTNADER/ÅR
Energideklaration
INSKRIVNINGAR / PLANBESTÄMMELSER
Gemensamhetsanläggning: Västerås lahtis ga:5 ändamål: Vattenförsörjning, Avloppsanläggning
Samfällighet: Västerås lahtis s:1
Allmänt om området
Lillhamra är en ny stadsdel i Västerås. Grundidén för utformningen av Lillhamra är att åstadkomma en blandad bebyggelse både vad gäller upplåtelseformer och bostadstyper. Därför innehåller Västerås nyaste stadsdel både lägenheter, radhus, kedjehus, småhus och småhustomter för egen byggnation
Kommunikation
Avstånd till city ca 5 km
Buss till city ca 15 min
Cykel till City ca 20-25 min
Närservice
Från Lillhamra är det nära till till Hälla köpcentra, Västerås Flygplats, fordonsgymnasiet, Hamre lP och Hamre ridhus. Det är också nära till Björnön
VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?

"Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering."
Gabriel Stener
Reg. fastighetsmäklare / Franchisetagare