Kättingvägen 24
Granne med Kolbäcksån!
SNABBFAKTA
- Pris: 2 750 000 SEK
- Antal rum: 6 rum
- Boarea: 141 kvm + 41 kvm biarea
- Tomtarea: 1 249 kvm
- Byggnadsår: 1974
- Område: Ramnäs, Surahammar
- Fastighetsbeteckning: Ramnäs kyrkby 1:259
2 750 000 SEK
Gabriel Stener
Reg. fastighetsmäklare / Franchisetagare- Telefon: 070-7380115
- e-post: gabriel.stener@smh.se
- Kontor: Västerås
Välkommen till Kättingvägen 24
Välkommen till denna hemtrevliga villa med ett fantastiskt läge och en stor, lummig tomt. Här erbjuds en trivsam och välplanerad bostad, allt på ett plan. Med en boyta om 141 kvm, ett stort inglasat uterum och ett uppvärmt garage, finns här gott om utrymme för hela familjen att trivas. Här bor du med ett fantastiskt läge ut mot Kolbäcksån!
Den stora tomten sträcker sig över 1249 kvadratmeter, vilket ger möjlighet till härliga utomhusaktiviteter och möjlighet till både odling och lek. Det är du som ägare som bestämmer hur du vill disponera tomten och hur mycket du vill odla i form av grönsaker, frukt och bär. Här kan man njuta av lugn och ro i vacker omgivning, samtidigt som man bara har 20 min in till Västerås City.
Interiören bjuder på välplanerade ytor och generösa rum. Det ljusa vardagsrummet skapar en inbjudande atmosfär med kamin och gott om plats för hela familjen. Köket har ett fint ljusinsläpp och gott om förvaringsutrymme och arbetsyta. De tre-fyra rymliga sovrummen erbjuder komfort och avskildhet.
Detta är ett perfekt hem för den som söker en idyllisk tillvaro i natursköna omgivningar.
- utebelysning styrs med app
- Markiser på framsidan
- Garage med port
- Fiber internet
- Sommarvatten 350kr/säsong



Hall
Välplanerad hall/entré med bra avhängningsmöjligheter för ytterkläder. Ytskikt består av laminatgolv och målade väggar.





Vardagsrum
Rymligt vardagsrum med påkostad kamin och rymlig tv-hörna. Ytskikt består av laminatgolv och målade väggar.








Badrum
Badrum med äldre ytskikt, här finns chansen att sätta sin egen prägel. Ytskikt består av våtrumsmatta och våtrumstapet.




Tvättstuga
Rymlig tvättstuga med våtrumsmatta och våtrumstapet. Maskinell utrustning består av tvättmaskin och torktumlare.

Uterum
Stort inglasat uterum med plats för både matgrupp och loungedel, här kan du sitta och avnjuta naturen och hänföras av utsikten ner mot Kolbäcksån!






Övriga bilder





Om bostaden
ALLMÄNT
BYGGNADSFAKTA
Nytt golv i köket, vardagsrummet och sovrum 2.
Satt upp en vägg för att skapa en walk in closet.
Ny kamin.
Nya vitvaror: kyl, frys, tvättmaskin, och torktumlare.
Målat köksluckor, kök, vardagsrum och hall.
2022
Byggt vedbod.
Installerat elbilsladdare.
Målat lilla toaletten och ett nytt tvättställ.
2023
Ny motor till garageporten.
Ny elcentral.
Fem nya element.
2 ytterdörrar med Yale lås.
Tvättat och ytbehandlat taket.
Monterat staket på framsidan.
Ekonomi
dokument
DRIFTKOSTNADER/ÅR
Energideklaration
INSKRIVNINGAR / PLANBESTÄMMELSER
Allmänt om området
Ramnäs är en bruksort med gamla anor. Redan 1590 anlades den första stångjärnshammaren vid Kolbäcksån av Katarina Stenbock.Und er 1700-talet kom Ramnäs hamrar att ägas av två familjer, Schenström och Tersmeden. Dessa lät uppföra varsin herrgård. Den Schenströmska herrgården från 1762 på åns västra sida används idag som hotell och konferensanläggning. Familjen Tersmedens herrgård, byggd i början av 1800-talet i empirestil finns också kvar och ligger på åns östra sida.
Ramnäs ligger 8 kilometer norr om Surahammar. Samhället, som är beläget vid järnvägslinjen Kolbäck-Fagersta, har en del tillverkningsindustri fördelat på flera företag, men med ursprung i ett gammalt järnbruk.
Bra och strategiskt geografiska läge 30 minuter eller mindre med bil till Fagersta, Hallstahammar, Köping, Sala, Surahammar och Västerås.
VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?

"Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering."
Gabriel Stener
Reg. fastighetsmäklare / Franchisetagare