- Takterrass och balkong
- Kamin i vardagsrum
- Delvis uppåt 5 m i takhöjd
- Högst upp med stor hiss
- Ytterst välplanerade kvm
- Omtyckt BRF i Filmstaden
Nu saluförs en av Gamla Filmstadens absolut mest intressanta bostäder! Här präglas samvaron av ett högsta läge med stor hiss direkt från markplan, tilltagen egen terrass i sydväst med sol till nedgång, trivsam balkong med morgonsol, stort vardagsrum med kamin, sovrum/allrum med ca 5 m i takhöjd, fullt utrustat kök med rymlig matplats, stort badrum + separat WC, genomgående ljus ekparkett samt ett stort förråd i källaren. Sammantaget ett boende inte värt att missa!
BRF Rival är en äkta förening som äger marken, husen byggdes kring 2006-2008. Föreningen har en fin och grönskande innergård, tvättstugor, gästlägenhet och flertalet garageplatser. Föreningen består av 134 bostadsrätter vilket är en trygghet. Lägenheterna är fördelade på storlekar mellan 1-6 rok.
Gamla filmstaden är ett av Solnas mest populära områden. Här bor ni i en tät och lummig stadsdel med anor från förr. Ni befinner er på svensk filmhistorisk mark då man här under åren 1919 och 1970 spelade in 440 SF filmer och var under den tiden världens modernaste filmstudio. Längs smala gator byggs husen i hela kvarter, med en sida öppen mot de grönskande gårdarna och gatorna är döpta efter stora skådespelare och regissörer. Gamla Filmstaden är ett levande område såväl på dagtid som kvällstid. Här och runtom i Råsunda finns en egen biograf, restauranger, affärer, kaféer, gym, pubar med mera och ändå är området väldigt lugnt och ostört.
Ett stenkast från bostaden ligger tunnelbanestationen Näckrosen och från Råsundavägen går buss 515 in till Odenplan (ca 20 min) flera gånger i timmen. Nattbuss finns från samma hållplats. Motionsslingorna kring Råstasjön och Lötsjön där även vacker natur och ett rikt djurliv kan upplevas, ligger nära till hands. Här finns gröna ängar perfekta för lek, solning och grillning. Vid shopping och köp av livsmedel nås Solna Centrum och Mall of Scandinavia på mycket bekväma avstånd. ICA Maxi finns i Solna Business Park.