Greta garbos väg 21C, 4/4 tr
Unik taklägenhet med egen terrass, stor balkong och ca 3,6 m i takhöjd!
SNABBFAKTA
- Boarea: 65.5 kvm förvaltarens information
- Antal rum: 2.5 rum
- Våning: 4 av 4, hiss finns, Stor hiss direkt från markplan.
- Avgift: 4 615 kr. Inkl. Värme, vatten, kabel-tv, bredband & telefoni samt kollektivt bostadsrättstillägg.
- Förening: HSB Brf Röda Kvarn i Solna
- Byggnadsår: 2006-2007
- Område: Gamla Filmstaden, Solna
Adam Bäckström
Reg. fastighetsmäklare- Telefon: 0707-919705
- e-post: adam.backstrom@smh.se
- Kontor: Solna
Välkommen till Greta garbos väg 21C, 4/4 tr
- Stor terrass med kvällssol
- Stor balkong med morgonsol
- Delvis ca 3,6 m i takhöjd
- Sol från morgon till kväll
- Enkelt att omvandla till en 3:a
- Genomgående planlösning



Matplats




Sovrum




Balkong




Lounge



Kök




Badrum


Hall


Fasad












Planlösning
Om bostaden
ALLMÄNT
Föreningen
Överlåtelseavgift om 2,5% av gällande basbelopp debiteras säljaren.
Pantsättningsavgift om 1,5% av gällande basbelopp per pant debiteras låntagaren.
Föreningen kräver inte medlemskap i HSB.
Besök gärna föreningens hemsida: http://www.brfrodakvarn.se/
Tvättstugan är utrustad med två tvättmaskiner, torktumlare, torkskåp, tvättho, bordsmangel och toalett.
Markparkering finns inom Filmstadens område i form av boendeparkering, avgift 300 kr/månad alternativt 900 kr/kvartal.
2013 Byte av sockel på hela fastigheten mot innergården.
2017 Byte till LED-lampor i trapphusen.
2017 Installerat upphängningsanordningar och förvaringshylla i cykelrum.
2017 Stamspolning.
2018 Ny hemsida implementerad.
2018 Radonmätning utförd och godkänd.
2019 Byte till LED-lampor för all utebelysning.
2019 OVK genomförd för lokalerna.
2019 Två ventilationsfläktar på taket utbytta.
2019 Soprummet uppfräschat och ommålat.
2020 Dammbindning av alla cementgolv.
2020 Översyn och eventuell ommålning av alla träfasader.
2020 Ommålning av alla entrépartier i stål.
2020 Översyn och underhåll av fasadsocklarna på utsidan av fastigheten.
2020 Översyn och underhåll av alla hisspartier.
2020 Ommålning av alla träpaneler.
2020 Dammbindning av alla betonggolv i förrådsgångar, trapphus och el- och undercentraler.
2021 OVK för lägenheter och lokaler.
2021 Värmesystem: Rengöring av värmeväxlare, installation av filter och avgasning.
2021 Fjärrvärme: Byte av ställdon och termometrar, ommärkning av ledningar och översyn av larmgränser.
2021 Översyn av tak och takkupor med efterföljande åtgärder.
2021 Åtgärda fogar i fasadsocklar och omläggning av markplattor.
2021 Utredning och åtgärder av fågelproblem.
2021 Byte av den mindre tvättmaskinen i tvättstugan.
2022 Plåtslageriarbeten på tak och stuprör, baserat på 2021 års taksyn.
2022 Målning eller byte av skärmar mellan altaner.
2022 Reparationsmålning av stålytor på nedre delen av fasaden och på ståldörrar.
2022 Byte av hastighetsbegränsningslinor till hissarna.
2023 Besiktning av värmecentral och åtgärder som byte av ställdon och termometrar, ommärkning av ledningar och översyn av larmgränser.
2023 Reparationsmålning av stålytor på nedre delen av fasaden och på dörrar.
2023 Slamsugning, större dagvattenbrunn.
2024 - Byte av torktumlare och torkskåp (uppskattad tidpunkt, repareras / byts vid behov).
2024 - Stamspolning
KOMMANDE RENOVERINGAR:
2025 - Målning av källare, entré, trapphus, korridor, även ståldörrar om behov finns
2025 - Tvätt av östra fasad och balkonggolv
dokument
BYGGNADSFAKTA
Ekonomi
DRIFT
Allmänt om området
Gamla Filmstaden är ett av Solnas mest populära områden. Här bor ni i en tät och lummig stadsdel med anor från förr. Ni befinner er på svensk filmhistorisk mark då man här mellan åren 1919 och 1970 spelade in 440 SF filmer och var under den tiden världens modernaste filmstudio. Längs smala gator byggs husen i hela kvarter, med en sida öppen mot de grönskande gårdarna och gatorna är döpta efter stora skådespelare och regissörer. Gamla Filmstaden är ett levande område såväl på dagtid som kvällstid. Här och runtom i Råsunda finns en egen biograf, restauranger, affärer, kaféer, gym, pubar med mera och ändå är området väldigt lugnt och ostört. Gör gärna ett besök till Backstugan ett stenkast från bostaden. Två minuters promenad från bostaden ligger tunnelbanestationen Näckrosen och från Råsundavägen går buss 515 in till Odenplan flera gånger i timmen. Motionsslingorna kring Råstasjön och Lötsjön där även vacker natur och rikt djurliv kan upplevas ligger nära till hands. Här finns gröna ängar perfekta för lek, solning och grillning.
Kommunikation
Mycket bra kommunikationsmöjligheter för dig som åker kommunalt.
Tunnelbana: Kort gångavstånd om 2 minuter till tunnelbana, station Näckrosen (två uppgångar) som går mot Fridhemsplan och Centralen (11 min restid) i ena riktningen samt mot Kista och Akalla i den andra riktningen.
Buss: Nära busshållplatsen vid Råsundavägen där busslinje 515 går till Solna station och Odenplan och i andra riktningen till Sundbyberg station. Bussen avgår flera gånger i timmen och har en restid om ca 15 min in till city. Busslinje 505 avgår nere på Sjövägen och går i ena riktningen mot Solna Centrum och i den andra riktningen mot Ulriksdals pendeltågsstation. Bussen avgår flera gånger i timmen.
Närservice
Gamla Filmstaden är ett levande område både på dagtid och kvällstid. Här finns restauranger, affärer, caféer och kanske det pampigaste, områdets egen kvartersbiograf!
På Greta Garbos väg huserar en av områdets mest klassiska restauranger, Backstugan. Väl värt ett besök för såväl lunch som middag, kvalitativ mat att avnjuta i trevliga och filmhistoriska lokaler. Här äter du på samma plats som flera av Sveriges stora filmikoner gjorde en gång i tiden!
Strax intill finner ni trevliga Raketbaren. Ett perfekt ställe i absoluta närområdet där god mat och dryck erbjuds.
Med en kort promenad når ni Råsunda som erbjuder bland annat fantastiska restauranger, hembageri, affärer och skönhetssalonger. Ett stenkast från Råsunda finns välutrustade Solna Centrum med ett brett urval av butiker, restauranger, apotek och bibliotek. För den shoppingglada nås Westfield Mall of Scandinavia med en kort promenad från Gamla Filmstaden. Gallerian erbjuder en unik kombination av internationella och exklusiva varumärken, underhållning och ordinära matupplevelser.













VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?

"Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering."
Adam Bäckström
Reg. fastighetsmäklare