Kyrkbacken 9
Yteffektiv och nyrenoverad 3:a!
SNABBFAKTA
- Boarea: 43 kvm
- Antal rum: 3 rum
- Avgift: 3 500 kr. Inkl. Värme, VA, hushålls-el samt kabel-TV (digitalt grundutbud)
- Förening: Brf Kyrkbacken i Solna
- Område: Hagalund, Solna
Emil Warg
Reg. fastighetsmäklare- Telefon: 0735-094536
- e-post: emil.warg@smh.se
- Kontor: Solna

Kök
Rymligt och exklusivt kök med diskmaskin, fullstor kyl och frys!



Sovrum 1
Sovrummet hittar du till höger om vardagsrummet, sovrummet erbjuder möjlighet för dubbelsäng, men även plats för förvaring och plats för skrivbord. Rummet är tapetserad i vit och ljus färg, ljusinsläpp från rakt söderläge.



Sovrum 2
Detta sovrum hittar du till vänster om vardagsrummet, även här finns förvaringsmöjligheter, plats för skrivbord och plats för en stor säng. Detta rum är också tapetserat i vit och ljus färg.

Hall
Trevlig hall med avhägningsmöjligheter, hallen ansluter direkt till köket och till vardagsrummet

Badrum
Det ljusa badrummet är helkaklat och tvättmaskin är installerad. Utöver det är badrummet utrustat med badkar, spegelskåp, och handfat.

Fasad





Planlösning
Om bostaden
ALLMÄNT
Föreningen
Överlåtelseavgift utgår med 2,5% av aktuellt prisbasbelopp och debiteras köparen.
Pantsättningsavgift utgår med 1% av aktuellt prisbasbelopp och debiteras pantsättaren.
Besök gärna föreningens hemsida: www.brfkyrkbacken.se
Föreningen har även gästlägenhet som kan hyras av medlemmar för 500 kr/natt.
Föreningen har tillgång till ett låst rum för motorcykel- och mopedparkering. Totalt finns 8 st parkeringsplatser som medlemmar kan nyttja för 250kr/mån.
I övrigt gäller boendeparkering i området via Solna Stad till en kostnad om 450 kr/månad alternativt 1 350 kr/kvartal. Vänligen läs mer på www.solna.se
2022-2023 Relining av samtliga stammar.
2021-2022 Renovering/byte av hissar.
2019-2022 Konvertera lokalytor till bostadsrätter
2021 Installation av solceller på taken.
2020 Utökning av belysning på innergård.
2019 OVK Besiktning.
2019 Inglasning av balkonger.
2019 Isolering av tak och fasader samt fönsterbyte.
2019 Ommålning av trapphus.
2016-2018 Nya fönster, ny fasad, renoverade balkonger och nytt tak.
2014 Stamspolning.
2013 Delvis renoverat tvättstugan, nya maskiner.
2012 Radonåtgärder.
2010-2011 Stamspolning.
KOMMANDE RENOVERINGAR:
2025 Justering av VVS
dokument
BYGGNADSFAKTA
Ekonomi
DRIFT
Allmänt om området
Välkomna till Solnas fantastiska landmärke, Hagalund. Områdets lokala mäklare finns på Svenska Mäklarhuset i Solna. Mäklarna är stolta över att arbeta i Hagalund som länge varit och fortsatt är ett populärt bostadsområde. Våra fastighetsmäklare har förmedlat bostäder i trivsamma Hagalund sedan 1996. Trots gångna år har vi på Svenska Mäklarhuset fortsatt varit lokala och hängivna marknaden. Hagalund är ett fantastiskt område som besitter mycket historia och är väl förtjänt riktigt duktiga fastighetsmäklare!
Våra Mäklare är trygga och professionella ut i fingerspetsarna. En lokal, trygg och kompetent mäklare får du när du tecknar ett uppdragsavtal med oss på Svenska Mäklarhuset i Solna. Oavsett om du letar din första bostad eller är en expertflyttare tror vi på Svenska Mäklarhuset att någon av våra listade bostäder i Hagalund nedan kan passa dig. Läs gärna mer om våra andra bostadsområden som finns i närheten och våra hängivna mäklare i Solna.
Närservice
Hagalunds läge är oslagbart med närheten till allt man kan önska sig. I Hagalund finns omtyckta skolor, en välsorterad Willys, apotek och trevliga restauranger. På promenadavstånd finner ni Solna Centrum med ett brett utbud av butiker och service. För den shoppingglada når man även Westfield Mall of Scandinavia som med sitt utbud är en av Skandinaviens största köpcentrum. Här finns ett brett urval av butiker och restauranger. När du besöker köpcentrumet får du inte missa den omtalade biografen som besitter några av nordens största dukar. Intill Westfield Mall of Scandinavia finns Sveriges nationalarena Strawberry Arena. Avnjut en fartfylld fotbollsmatch av hemmalaget, AIK eller Sveriges landslag.
Från Hagalund är det cykelavstånd till stan och idylliska Hagaparken som erbjuder härliga strövområde. Områdets närhet till bad i Brunnsviken på sommaren och skridskoåkning när isen ligger tjockt på vintern är riktigt lyxigt. I närheten finns även Olle Olsson museet, det pampiga konstnärshemmet som gömmer sig bakom den turkosa fasaden!








VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?

"Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering."
Emil Warg
Reg. fastighetsmäklare