Välkommen till ett unikt 1800-tals hem, högt beläget mitt i en liten lantlig by.
När du öppnar grinden stiger du rakt in i en idyll av charmigaste slag; ett prunkande blomsterhav, vackra fullvuxna träd och stora gräsytor runt det stiliga gamla boningshuset. Och som kronan på verket, ett pittoreskt orangeri.
Huset har en så kallad sexdelad konstruktion. I den rymliga hallen möts man av en välkomnande öppen spis. Rakt fram ligger den ljusa salen med kakelugn och tre fönster mot den stora gräsmattan på husets baksida. Från salen kommer man via pardörrar in till det rymliga köket som, utöver moderna köksmaskiner har en stor väl fungerande vedspis. Från köket leder en trappa upp till ett på vinden inrett sovrum. Den stora vinden kan naturligtvis inredas ytterligare.
Huset på 140 kvm är varsamt renoverat och har väl bevarade snickerier, vackra trägolv och eldstäder som tillsammans skapar en genuint hemtrevlig atmosfär. Inte konstigt att huset har uppmärksammats i ett flertal heminredningstidningar, som till exempel Sköna Hem.
Från hallen når man också ett stort sovrum med fönster åt två håll samt ett helkaklat duschrum.
Den andra delen av huset klassas som biyta p g a de oisolerade golven. Den delen rymmer nu en ateljé med egen ingång samt ett stort sovrum vilket enkelt kan delas till två mindre.
På tomten finns ytterligare två byggnader, den ena rymmer Kasern, en sommarbutik som drivs av ägaren samt ett större förrådsutrymme. Den andra byggnaden innehåller en väl tilltagen carport, ett ”garage” för trädgårdsmaskiner samt ett fräscht stall för två stora hästar plus en ponnybox och rejäl uppbindningsplats. Hela stallet har gjutet golv.
Tomten är 5109 kvm och består av en generös gräsmatta på husets baksida, perfekt för lek och spel, stor blomsterrondell framför huset samt även orörd natur. Hela tomten är inhägnad med viltstängsel.
Välkommen till denna pärla, ett hem utöver det vanliga.