Ragnvallagatan 36B

SNABBFAKTA
- eller högstbjudande: 595 000 SEK
- Boarea: 42 kvm föreningens information
- Antal rum: 1 rum
- Våning: 3 av 3, ej hiss
- Avgift: 3 494 kr. Inkl, värme ,vatten, kabel-tv
- Förening: Riksbyggen BRF Helsingborgshus nr 18
- Byggnadsår: 1971
- Område: Ragnvalla, Helsingborg
595 000 SEK
Lina Sweid
Reg. fastighetsmäklare- Telefon: 0765444605
- e-post: lina.sweid@smh.se
- Kontor: Helsingborg
Välkommen till Ragnvallagatan 36B
På Ragnvalla bor Ni i ett mycket familjevänligt område med fina gång- och cykelvägar,
bra grönområde, lekplatser och här finns både förskola och Adolfsbergs skola.
Livsmedelsbutik och pizzeria ligger bara några meter bort från bostaden.
Närhet till fina miljöer i Jordbodalen och Filborna Skogspark med Barnens skog.
Bussförbindelserna till centrum och övriga stadsdelar fungerar mycket bra, medan den
som färdas med bil enkelt tar sig ut till Österleden/111:an och i förlängningen E4/E6.
Välkomna till Riksbyggen Brf Helsingborgshus nr 18 - en omtyckt förening på bra läge!
Lägenheten fint renoverad och erbjuder ett ljust och stilrent kök med bra matplats. Allrummet är stort och med sina generösa ytor inryms både ett soffmöblemang och sovdel och med utgång till den inglasade balkongen. Vidare finner vi en rymlig hall med avhängningsplats och därtill ett badrum. Till lägenheten hör ett förråd.
Övriga bilder
Planlösning
Om bostaden
ALLMÄNT
Föreningen
Bosrtadsrättsföreningen registrerades 1968-05-12 och har sitt säte i Helsingborg.
Föreningen äger fastigheterna Ragnvalla Västra 2 i Helsingborgs kommun. På fastigheterna finns 12 st byggnader med 252 lägenheter. Byggnaderna är uppförda 1971. Fastighetens adress är Ragnvallagatan 26-36 samt Södra Hunnetorpsvägen 38-48 i Helsingborg.
Riksbyggen sköter både ekonomisk och teknisk förvaltning.
Tele2 (fiber).
92 p-platser.
14 MC-platser.
32 cykelförråd.
I föreningen finns 132 garageplatser och 92 parkeringsplatser. Det finns även 14 MC-platser. Garageplats kan hyras till en kostnad om 250 kr/månad. I dagsläget är det kö till samtliga garageplatser. Parkeringsplats kan hyras till en kostnad om 80 kr/månad.
Separat kö tillämpas!
Hemförsäkring bekostas individuellt av bostadsrättsinnehavarna och bostadsrättstillägget ingår i föreningens fastighetsförsäkring.
2012/2013 - Undercentraler utbytta
2013/2014 - Frånluftsfläktar utbytta
2014/2015 - Tilläggsisolering på taken i samtliga hus
2014-2016 - Renovering av samtliga tvättstugor
2019 - Relining av avloppsledningar för spillvatten
2020 - Byte av kulvert.
dokument
BYGGNADSFAKTA
Ekonomi
DRIFT
Allmänt om området
Området Ragnvalla, samt en del av Adolfberg öster om Hunnetorpsvägen, domineras av en lamellhusbebyggelse, typisk för 60-talets miljonprogramsarkitektur, med flerbostadshus i två till tre våningar. I områdets södra och västra delar är arkitekturen dock mer variationsrik med blandad flerbostads-, radhus- och villabebyggelse från 1970-talet till 1990-talet. Längst ut mot Österleden finns ett mindre halvindustriområde i söder och en idrottsplats i norr. Centrumbebyggelsen är lokaliserad längs med Hunnetorpsvägen, där man kan finna områdets servicefunktioner, fritidsgården Slottet, Adolfsbergskyrkan och en bit längre in från vägen hittas områdets skola, Adolfsbergsskolan, en F–6-skola som togs i bruk 1972.
Övrigt
Letar du efter en mäklare på Ragnvalla? Då är Svenska Mäklarhuset i Helsingborg/Höganäs/Bjuv rätt mäklarbyrå för dig. Vi är fastighetsmäklare som brinner för våra kunder i varje bostadsaffär. Vi har stenkoll på marknadspriser och bostadsrättsföreningarna i området. Dessutom känner vi till alla kommunikationer och nöjen som finns eller är i nära anslutning.
Vårt mål är att alltid ge ett proffsigt bemötande vid varje tillfälle. Våra mäklare är alltid på tå och ger det där lilla extra, vilket brukar resultera i mycket nöjda kunder. Ta gärna en titt på våra kommande försäljningar på Ragnvalla för att inspireras till att hitta ditt drömboende. Oavsett om det är hus eller lägenhet du är ute efter tror vi att några av dem listade bostäderna på Ragnvalla nedan faller dig i smaken. Läs gärna mer om våra andra bostadsområden och våra mäklare i Helsingborg/Höganäs/Bjuv.
VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?

"Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering."
Lina Sweid
Reg. fastighetsmäklare